עבודות בעץ ואלומיניום
חייגו: 079-5555029

דקים

מעוניינים להתקין דק בחצר ביתכם? שמעתם על תחליפים לעץ ואתם לא כל כך מבינים את העיניין וגם רוצים להישאר במסגרת התקציב? במאמר זה אנו נסכור את כל האופציות הקיימות כיום בשוק הדקים תכונותיהם ומחיריהם השונים.

שנים רבות שדק לגינה הינו מוצר שניתן למצוא כמעט בכל חצר או מרפסת, המחיר האטרקטיבי והעיצוב החמים הביאו לכך שהביקוש לדקים רק הולך וגובר. אך עם הזמן צצו להם בשוק תחליפים רבים לעץ וכך נוצר בלבול אצל הלקוחות הקבלנים והאדריכלים השונים.

דק עץ

החומר הוותיק ביותר לשימוש בדקים הוא העץ, אלפי שנים ומאות סוגי עץ שימשו לבניית דקים סביב העולם. בישראל ישנם כמה סוגי עץ נפוצים ובהם נתרכז אך נזכיר את כולם.

העצים הנפוצים לבניית דקים בישראל:

  • דק אורן קרוליינה בגינה פרטיתעץ אורן – או בשמו הלועזי pine wood הוא העץץ הנמכר ביותר בישראל וכך גם הנפוץ ביותר לבניית דקים מעץ. הסיבה העיקרית לכך היא שעלותו של האורן היא הזולה ביותר מבין שאר העצים. מחיר התקנת דק אורן הוא 300 – 350 ש"ח למטר רבוע. תכונותיו הןן של עץ רך ולכן משתמשים בקורות בעובי 3.3 ס"מ (צול וחצי), התשתית תתבצע במרווחים של עד 60 ס"מ בין קורה לקורה. היתרונות של האורן הן שכל בעל מקצוע יודע לעבוד איתו הוא זמין תמיד , לכן עם צריך להחליף קורה אין בעיה כלל. החסרונות שלו הן שהאורן נוטה "לשחק" עם הזמן (מתעוות מתרחב ומתקווץ) ולכן צריך לשמן אותו בין פעם לפעמיים בשנה, לאחר חמש שנים אף מומלץ לחדש את הדק בשיוף או בלחץ מים.
  • עץ איפאהדק איפאה סביב בריכה - עבודות עץipe הוא עץ קשה שמגיע מיערותת הגשם, הצפיפות הרבה של העץ מעניקה לו עמידות לשנים רבות ולכן הוא האופציה הנפוצה ביותר למי שמוכן להשקיע. מחיר התקנת דק איפאה הוא 550 – 700 ש"ח למטר רבוע, המחיר נובעע מעלותו היקרה של העץ ומאופן התקנתו. האיפאה אינו נחרץ או מתעוות כמעט ככל וכמו כן אינו נשרט מרהיטים או חפצים כבדים המונחים עליו, הלוחות מגיעות בעובי של 2.2 ס"מ ובגלל העובי הדק התשתית תונח במרווחים של עד 40 ס"מ. עמידותו הרבה לשינויי מזג האוויר הפכה אותו לשם דבר בעולם הבנייה  הישראלית, את האיפאה תוכלו למצוא סביב בריכות שחייה ג'קוזים או טיילות ציבוריות.
  • עץ סידר / ארז – עץ רך המשמש בעיקר לחיפוייי קירות אך קיים גם בבניית דקים, הסידר מדהים ביופיו ומחירו ממוצע מחיר התקנת דק סידר הוא 450 – 550 ש"ח למטרר רבוע. דק סידר אינו מומלץץ בקרב בעלי המקצוע בגלל הרגישות הרבה שלו לשריטות, היתרון הגדול שלו הוא שאין לו כמעט עיינים ולכן מחזיר מעמט בצורה טובה במזג האוויר הישראלי.

דק סינטטי

דק סינטטי סביב בריכת אינטקסהלקוח הישראלי אינו אוהב לבנות ולתחזק ומאמין בגישת "התקן ושכח" וכאן נכנס הדק הסינטטי, יצורו נעשה על ידי שימוש בשבבי עץ ממוחזרים פולימר ונוגדי בערה. טכנולוגית הדקים הסינטטיים מתחלק לשניים אקסטרוזיה וקו אקסטרוזיה. אקסטרוזיה – עירוב החומריםם שעוברים חריטה של דוגמא. קו אקסטרוזיה – עירוב החומריםם ומעליהם ציפוי בעובי מ"מ שלל שבבי זכוכית טחונים המונעים שריטות. (בדרך כלל גם האופציה היקרה יותר).

מחיר דק סינטטי הוא 450 – 750 ש"ח למטר רבוע, הפקטורר העיקרי למחיר הוא סוג החומרר והחברה המייצרת אותו. ההתקנה תתבצע על תשתית במרווחים של עד 40 ס"מ לכל היותר לרוב באמצעות מחברים נסתרים המעניקים תחושה נקיה (ללא ברגים גלויים). יתרונותיהם של הדקים הסינטטיים הם שאינם מתבלים עם השנים, לא נדרשת תחזוקה, אינם דוהים, ועמידים בפני מים. החיסרון העיקרי שלהם הוא שבשמש של הקיץ הישראלי הם נוטים להתחמם.

דק עץ טרמי

מוצר חדש בשוק הישראלי הוא עץ שעבר עיבוד טרמי בטמפרטורה של 190 – 210 מעלות פיתרון ירוק שעמיד בפני מזיקים ואינו דורש חיטוי, צבעו טבעי של עץ, בעל ספיגת מים נמוכה, מגע טבעי ונעים. מחיר התקנת דק עץ טרמי הוא 400 – 500 ש"ח למטר רבוע, אתת התשתית מניחים במרווחים שלל עד 45 ס"מ ומותקן בהברגה נסתרת. השימוש בעץ טרמי מתאים לבריכות מבני ציבור ובתים פרטיים.


דק במבוק

התקנת דקים מבמבוקאחד התחליפים הנפוצים בעולם בימינו בשל חוזקו וגמישותו, סיבה נוספת היא ההיתחדשות המהירה של הבמבוק ולכן היא האופציה הירוקה ביותר. מחיר של דק במבוק הוא 550 – 650 ש"ח למטר רבוע. הדק מכילל 95% במבוק ולכן הוא כמעטט טבעי לגמרי. צבעו חום עד שחור ועם השנים מאפיר באלגנטיות. דקים מבמבוק עמידים בפני פגעי מזג אוויר מים ולכן השימוש בהם נרחב.

 

דק פייבר צמנט (בטון)

אולי זה ישמע לכם מוזר אך כיום ישנה אופציה להתקין דק צמנטי (לוחות בטון צמנטי) הלוחות מגיעות בדוגמאות רבות (דמוי עץ, פסים וכו…) ואין ספור רוחבים. עובי הלוחות המומלץ להתקנת דק פייבר צמנט הוא 2.5 ס"מ ומותקן על תשתית עץ ברוחב של עד 40 ס"מ ולאחר ההתקנה מורחים אותו בסילר מיוחד. הדק הצמנטי עומד בתקן אש, תקן החלקה, תקני עמידות, עומסים ועובר בדיקות מחמירות לפני הגעתו לישראל.