עבודות בעץ ואלומיניום
חייגו: 079-5555029

חוק הפרגולות

רפורמת הפרגולות

 

חשבתם לבנות אבל אתם לא יודעים אם מותר? בדקו אם גם עליכם חלה רפורמת הפרגולות

במדינת ישראל שטופת השמש קיים צורך רב בהצללת חצרות ומרפסות בימי הקיץ החמים. כידוע, מערכות התכנון בארץ ומנגנוני הרישוי יצרו הליך ארוך ומסורבל לקבלת אישור להקמת הפרגולה. רפורמת הפרגולות נועדה לקצר את כל הליך הרישוי באופן משמעותי עבור קבלת היתרים לעבודות שיפוץ ובנייה מסוימות, מפרטת על תוספות בנייה ושיפוצים אשר דרשו בעבר היתר בניה מהועדה המקומית וכיום אלו הן עבודות אשר אינן טעונות היתר.

רפורמת הפרגולות מתוארות כלל העבודות שאינן טעונות היתר והתנאים שיש לעמוד בהם ע"מ שחוק זה יחול עליהן.

לחוק המלא – חוק התכנון והבניה תיקון 101 

אז מהן בעצם הנחיות החוק לגבי הקמת פרגולה ללא צורך בהיתר?

בין רשימת העבודות ניתן לראות בין היתר:

  • פרגולות
  • סוככים
  • גדרות
  • מחסנים
  • חניות
  • סגירות חורף
  • ועוד מספר עבודות שיפוץ כלליות

פרגולת אלומיניום בהתאם לרפורמת הפרגולות

ראשית נגדיר פרגולה בהתאם לחוק:

"מצללה" (פרגולה) הוגדרה כמבנה לא קירות כשתקרתו משטח הצללה הנסמך על עמודים ובלבד שהמרווחים בין החלקים האטומים של משטח ההצללה מחולקים באופן שווה ומהווים לפחות 40% ממנו (רואים 60% שמים). בהתאם לתקנות רפורמת הפרגולות, שטח הפרגולה שניתן להקים ללא היתר לא יעלה על 50 מ"ר או על 25% משטח הקרקע הריקה מבניה (בדירת גן) או משטח הגג (הגדול מבניהם).

בנוסף לכך, ניתן להקים גגונים או סוככים אשר לפחות צלע אחת שלהם מחוברת למבנה ושאינו בולט יותר מ2 מ' מקיר המבנה ושהוא בנוי מחומרים קלים.

ומה לגבי חוק הקמת גדר?

בהתאם לרפורמה ניתן להקים גדר או קיר תומך ללא קבלת היתר במידה והם תואמים לדרישות הבאות:

גובה הגדר לא יהיה יותר מ 1.5 מטר מהקרקע. גובה קיר תומך לא יעבור את המטר. הגדר לא תוקם בגבול המגרש הפונה לחזית הרחוב או לשצ"פ (שטח ציבורי פתוח). במידה ומתקינים גדר או קיר תומך יש לוודא שאין שום פגיעה במערכות ניקוז הקרקע ובתשתיות הקיימות.

אין לפגוע בזכות המעבר החופשי של הציבור לחופי הים (במידה והקמת הגדר תהה בסביבה חופית). במידה והגדר הנבנית תבנה מפלדה, עליה לעמוד בהוראות תקן 4273 לפלדה.

הנחיות נוספות

בנוסף לשאר ההנחיות בהן נוגע חוק הפרגולות או "רפורמת הפרגולות" קיימת התייחסות לשער לחנייה פרטית.

בהתאם לחוק, ניתן להקים שער לחנייה ללא צורך בהיתר אך ורק אם הוא עומד במספר תנאים שאחד מהם הוא שהשער לא יבלוט מתחום המגרש (גם כשהוא פתוח).

עדיין לא בטוחים? צרו עמנו קשר ונשמח לעזור.