עבודות בעץ ואלומיניום
חייגו: 079-5555029

חידוש דק בשיוף

חידוש דק עץ בשיוף

 

שיוף דק – בשנים האחרות דקים מעץ הפכו יותר ויותר פופולריים בישראל, כך שכיום ניתן לראות לא מעט "דקים בוגרים". נושא שיושב לרבים על הלב. בית משופץ, גינה יפה ומטופחת, אבל מה, הדק מאפיר ומתעוות, ממש בטעם של פעם.  עם הזמן הנושא עולה בשיחות עם הבעל או האישה והרעיון של טיפול בדק מרגיש רחוק מאד. איך כדאי לפעול? לבד? בעל מקצוע? באיזה שיטה לחדש את הדק?

 צריכים הכוונה? אנחנו נשמח לעזור.
חייגו עכשיו – 054-8089184

חידוש דקים בשיוף היא אחת השיטות הפופולריות ביותר, בואו נעשה קצת סדר בראש.

שיוף דק המדריך לתוצאה המושלמת

בחירת כלי שיוף – כאשר ניגשים לשייף דק צריכים להתאים את כלי העבודה לסוג העץ. ישנם עצים רכים, ישנם קשים וכל אחד מתנהג שונה. שונה במה?

עם השנים, דקים מעצים קשים כמו איפאה או אירוקו נוטים לקבל גוון אפרפר מהשמש הישראלית. אך השינוי הוא רק בשכבה דקה של העץ. בעצים קשים לא יהיה כמעט שינוי במרקם העץ והוא לא יתעוות. לכן, נבחר כלי שיוף שיוכל להתמודד עם שיוף של שכבה דקה בעץ.

לעומת זאת לעצים רכים כמו אורן יכולת הספיגה רבה מכיוון שהם בעלי צפיפות נמוכה (יחסית). לכן, כאשר צובעים דק מעץ רך, הצבע יספג עמוק יותר, אך כאשר הדק יתיישן הלכלוך גם יכנס עמוק יותר. בנוסף, לעצים רכים ישנה נטיה קלה להתעוות. לכן, לעץ רך, נצטרך כלי הרבה יותר מאסיבי, כך שיוכל להתמודד עם הסרת שכבה גסה.

לעצים קשים, אנו נשתמש במכונת ליטוש מקצועית, כך שהמשטח ישאר אחיד. במידה ונרצה לחדש לבד, נוכל להישתמש במכונת ליטוש ידנית – אקצנטרית (לא יקר), רק שהתהליך יהיה ארוך במעט.

לעצים רכים, כדי שהתוצאה תהיה טובה, נשתמש בדיסקים ידניים גדולים (כן כן ממש כמו של חיתוך ברזל) עם ראש לשיוף. כך נוכל להגיע לצבועו האמיתי של העץ. פעולה זאת דורשת הרבה מאמץ ולוקחת הרבה יותר זמן. אך במידה והדק ישן לעצים רכים אין דרך טובה מזו.

לפני התחלת השיוף:

– ננקה את המשטח עם מטאטא או מפוח אוויר.

– נוודה שאין ברגים אשר בולטים מהדק, מה שיכול להרוס את כלי השיוף וגם לא יתן לנו לשייף במדוייק.

– נוסיף ברגים ונחזק פלטות רופפות או כאלו שזזו ממקומם.

– נסגור את כל חלונות הבית, אבק של שיוף חודר לכל פינה.

את השיוף נשתדל לעשות בתנועות מעגליות בכדי לשמור על שיוף אחיד. לאט לאט, יתגלה אלינו הגוון הטבעי של העץ (בעצים קשים מהר יותר מרכים). כאשר סיימנו לשייף ננקה את המשטח ביסודיות עם מטאטא או מפוח ואף נמליץ להעביר סמרטוט לח, לא לשטיפה אלא רק לאסוף את האבק.

שימון לאחר שיוף דק

שימון בסוף התהליך יהיה הנגיעה הסופית, נשתמש בשמן לעץ כמו Flood או Timberguard או Bondex – כיום יש מגוון רחב. נשמן את הדק עם רולר או מגבת שכבה אחת נכבדה ונשאיר את הדק להתייבש כ 24 שעות עד שנדרך עליו שוב.

וכך קיבלנו דק חדש, בהצלחה…